تبلیغات
رازهای موفقیت - دهان بدبو
 
نا امیدی یعنی دوست نداشتن خود

دهان بدبو

نوشته شده توسط :جواد عظیمی
پنجشنبه 3 تیر 1389-08:59 ق.ظ

دهان بدبوجام جم آنلاین: بوی دهان شاید به خودی خود مشكل محسوب نشود اما گاهی چنان آزاردهنده خواهد بود كه روابط فردی و اجتماعی را مختل كرده و مشكلات زیادی را در پی خواهد داشت.

در حقیقت، بیشترین دلیل ایجاد بوی نامطبوع دهان، ذرات مواد غذایی است كه در دهان وجود دارند. زمانی كه ذرات موادغذایی در دهان باقی می‌مانند، دهان را تبدیل به محلی مناسب برای رشد باكتری‌ها كرده و در نتیجه بوی نامطبوعی ایجاد می‌كنند.

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان نیز از جمله عوامل ایجاد‌كننده این بو است. تمیز كردن نادرست و نامناسب دندان مصنوعی، بیماری‌های دهان و دندان و سیگار كشیدن نیز موجب بروز این مشكل خواهد شد.

البته دقت داشته باشید كه بوی بد دهان می‌تواند نشانه بیماری‌های دیگری در سیستم گوارشی، ریه‌ها یا مشكلات دیگری نیز باشد.

خشكی دهان نیز می‌تواند موجب بوی بد دهان شود. به همین دلیل هنگام صبح این بو بیشتر حس می‌شود. زمانی كه دهان خشك است، ترشح بزاق كاهش یافته و در نتیجه توانایی دهان برای تمیز كردن خودش از كار می‌افتد. بزاق دهان در حقیقت یك شوینده طبیعی است كه با داشتن موادی خاص، باكتری‌های دهان را كاهش می‌دهد. بزاق همچنین دشمن بوی بد دهان است زیرا علاوه بر این‌كه به صورت فیزیكی باكتری‌ها و ذرات غذا را می‌شوید، شامل آنزیم‌ها و مواد ضدعفونی‌كننده‌ای نیز برای از بین بردن باكتری‌هاست. مصرف برخی از داروها، نفس كشیدن توسط دهان به جای بینی یا اختلال غدد بزاقی نیز می‌توانند باعث خشكی دهان شوند.

راه‌های مقابله با بوی بد دهان

با مسواك زدن و شستشوی دهان پس از هر وعده غذا، دهان خود را كامل و مرتب تمیز كنید. 2 علت اصلی بوی بد دهان باكتری‌ها و ذرات مواد غذایی هستند. هزاران جای دنج و پر از درز و شكاف در دهان وجود دارد كه می‌تواند محل تجمع آنها باشد. پس دهان خود را كامل بشویید و به مسواك زدن تنها رضایت ندهید.

ـ‌ هنگام مسواك دندان‌ها، زبان خود را نیز نرم و آهسته مسواك بزنید. زبان از هزاران موی ریز پوشیده شده كه می‌تواند محلی برای تجمع باكتری‌ها باشد.

ـ به طور مرتب به دندانپزشك مراجعه كنید تا از بروز بیماری‌های لثه جلوگیری كرده و مشكلات احتمالی دندان‌ها را درمان كنید.

ـ اگر دهان شما خشك است، بیشتر آب بنوشید. این كار شاید ترشح بزاق را افزایش ندهد اما به شستشوی دهان كمك خواهدكرد. آب را حداقل به مدت 20 ثانیه در دهان نگه دارید.

ـ هنگامی كه قرار ملاقاتی دارید یا قرار است با دیگران صحبت كنید از مصرف موادی مانند سیر و پیاز خودداری كنید.

ـ سیگار را ترك كنید. سیگار می‌تواند باعث خشكی دهان شده و مانع ترشح بزاق شود.

ـ كلروفیل ماده‌ای طبیعی برای خوشبو كردن دهان است كه در سبزیجات با برگ سبز مانند جعفری یافت می‌شود.

- استفاده از نخ دندان را هم باید تبدیل به عادتی همیشگی كنید. در ابتدا ممكن است حین تمیز كردن از لثه‌های شما خون بیاید. اما اگر شجاعتش را دارید بعد از استفاده از نخ دندان، آن را ببویید؛ متوجه خواهید شد كه بوی بد دهان از كجا ناشی می‌شود!

 

درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox