تبلیغات
رازهای موفقیت - چگونه فرزندتان رازها را برملا نکند؟
 
نا امیدی یعنی دوست نداشتن خود

چگونه فرزندتان رازها را برملا نکند؟

نوشته شده توسط :جواد عظیمی
پنجشنبه 27 خرداد 1389-07:28 ق.ظ

چگونه فرزندتان رازها را بر ملا نكند

برای همه والدین پیش آمده كه از دست فرزند خود به خاطر حرف‌هایی كه نباید می‌گفت! عصبانی هستند.ولی چه كسی به كودك توضیح داده كه نباید این حرف را در جای دیگری بزند؟ مثلا ما از فرزندمان می‌خواهیم آدرس، شماره تلفن، اسم والدین و... را بداند تا در مواقع اضطراری اطلاعاتش كافی باشد .
ولی اگر همین كودك سه، چهار ساله این اطلاعات را برای شخص غریبه‌ای بازگو كند او را به‌شدت مورد شماتت قرار می‌دهیم. راهكاری‌های زیر جهت رفع این مشكل ارائه می‌شود:
1- به فرزندتان آموزش دهید هنگام رویارویی با موقعیت خطرناك و اضطراری نباید به اشخاص غریبه‌ای كه خواهان دریافت اطلاعات خانوادگی‌اش هستند، اعتماد كند و اسرار خانوادگی را برای آنها فاش كند. البته كودكان كم سن و سال در شناخت افراد دچار مشكل و در مواقع لزوم گیج و سردرگم می‌‌شوند كه آیا باید به آن شخص اعتماد كنند یا نه؟
آموزش به هر كسی به‌ویژه بچه‌ها برای كارهایی كه نباید انجام دهند دردسرساز است زیرا ضمیر ناخودآگاه كلمات منفی مانند «نكن و نگو» را نمی‌تواند تجزیه و تحلیل كند لذا برای آموزش هرگز از افعال منفی استفاده نكنید به‌عنوان مثال به فرزندتان بگویید:
«اگر كسی راجع به خانواده‌ات از تو سؤال كرد و تو در موقعیت خطرناكی بودی به او بگو از مامان و بابام بپرسید.»
2- پیوسته عزت نفس و خودباوری فرزندتان را تقویت كنید. بعضی اوقات فرزندتان را به خاطر آنچه به‌خوبی یادگرفته یا در آن توانمند است تحسین كنید، اگر كودك احساس امنیت شخصی كند و در عین حال تحت آموزش نیز قرار بگیرد هرگز خطاهای عمدی نمی‌كند.
3- به كودك در شناخت حد و مرزها كمك كنید. به او تفهیم كنید در چه مواقعی و به چه كسانی می‌تواند رازهای خانوادگی را بگوید، زیرا در تحقیقی كه در سال‌2002 در بریتانیا روی كودكان گمشده انجام گرفت مشخص شد درصد بسیاری از آنها حتی حاضر نیستند در مقابل قانون و پلیس نیز به بیان اطلاعات خانوادگی بپردازند.
4- نقش بازی را در آموزش و تفهیم اطلاعات جدی بگیرید. در حین بازی با آرامش به او اطلاعات بدهید ولی هرگز او را با «بایدها و نبایدهایتان» نترسانید. زیرا كلمات و جملات منفی برخلاف آنچه فكر می‌كنید به‌زودی از ذهن بچه‌ها پاك نمی‌شود.
5- به فرزندتان اعتماد داشته باشید. از جملات منفی مانند من مطمئنم كه تو نمی‌توانی جلوی زبانت را نگه داری یا عادت كردی حرف نسنجیده بزنی و... استفاده نكنید.
سنجیدگی رفتار فرزندتان را باور كنید و به او گوشزد كنید من می‌دانم و یقین دارم كه تو بسیار باهوش هستی و می‌توانی در مواقع اضطراری بسیار خوب رفتار كنی، همواره به یاد داشته باشید هرگز از ترس اینكه كودكتان اطلاعات خانوادگی را فاش نكند او را در فقر اطلاعاتی نگاه ندارید بلكه همواره در نظر داشته باشید كه شرایط غیرقابل پیش‌بینی و اضطراری نیز وجود دارد.

 

 

درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox